Jak wyglądają początki nauki gry na skrzypcach?
- Szczegóły
Skrzypce są niezwykłym instrumentem smyczkowym o niepowtarzalnej barwie dźwięku. Dla wielu osób gra na nim jest niespełnionym marzeniem. Choć jest to faktycznie dość skomplikowany instrument, naukę gry na nim można rozpocząć w każdym wieku, nawet dziecięcym. Skrzypce zbudowane są z pudła rezonansowego, do którego przymocowana jest szyjka z podstrunnicą, zakończona komorą kołkową z główką, najczęściej w kształcie ślimaka. Cztery struny, napinane przy pomocy kołków, są podparte na mostku. Do wydobywania dźwięku służy smyczek.
Samodzielna nauka gry na skrzypcach jest trudna, dlatego warto od razu zapisać się na zajęcia u profesjonalnego nauczyciela. Dzięki temu unikniesz popełniania błędów, które mogą skutkować niewłaściwym ustawieniem lewej ręki lub przyzwyczajeniem do nieprawidłowego prowadzenia smyka. Nauczyciel przedstawi ci także podstawowe zasady używania instrumentu takie jak strojenie, smarowanie smyczka kalafonią, sposób przechowywania i konserwacji skrzypiec.
Czy każdy może nauczyć się grać na skrzypcach?
Do gry na skrzypach potrzebny jest słuch muzyczny, podstawowe wyczucie rytmu i sprawne dłonie. W przeciwieństwie do gitary na strunach skrzypiec nie ma zaznaczonych progów, więc wydobywanie czystych dźwięków jest nieco trudniejsze. Naukę gry na skrzypcach najlepiej rozpocząć w wielu 5-6 lat, jednak możliwe jest to też dużo później, nawet w wieku dorosłym. By nauczyć się dobrze grać, potrzebna jest także samodzielna praca z instrumentem i regularne ćwiczenia.
Jak wyglądają pierwsze lekcje?
Na pierwszych spotkaniach nauczyciel pokazuje, jak powinna wyglądać postawa ciała w trakcie gry na skrzypcach oraz tłumaczy podstawowe zasady obsługi instrumentu. Uczeń musi nauczyć się także zapisu nutowego w kluczu wiolinowym. Pierwsze ćwiczenia sprowadzają się najczęściej do grania prostych dźwięków na pustych strunach, następnie gam i pasaży. Gdy podstawy zostaną opanowane, nauczyciele dość szybko wprowadzają naukę prostych melodii. Mogą to być pieśni ludowe, kolędy czy nawet przeboje muzyki pop i rock. Ich zagranie sprawia uczniom ogromną frajdę i motywuje do dalszej nauki. Na późniejszym etapach uczniowie ćwiczą granie w wyższych pozycjach, zmiany artykulacji za pomocą smyczka, tryle i akordy, które pozwalają osiągać szczyty wirtuozerii.