Blog
Zapraszamy do przeczytania naszego bloga, aby dowiedzieć się więcej na temat edukacji muzycznej dzieci. Przygotowane przez nas wpisy dotyczą gry na instrumentach, takich jak gitara, skrzypce, a nawet perkusja. Poruszamy w nich również wiele innych interesujących zagadnień.
Keyboard czy pianino? Odwieczny dylemat
- Szczegóły
Wybór odpowiedniego instrumentu dla dziecka to często niełatwe zadanie dla rodziców. Szkoła muzyczna Nag-Music w Starogardzie Gdańskim oferuje szeroki wachlarz zajęć, które pomagają dzieciom odkryć swoje talenty i zainteresowania. Wśród propozycji tej placówki znajdują się zarówno lekcje gry na keyboardzie, jak i na pianinie, co pozwala uczniom wypróbować oba instrumenty i podjąć świadomą decyzję.
5 cech dobrej szkoły muzycznej dla dzieci
- Szczegóły
Edukacja muzyczna odgrywa kluczową rolę w rozwoju dziecka, wpływając na jego zdolności poznawcze, emocjonalne oraz społeczne. Wybór odpowiedniej szkoły muzycznej może być jednak wyzwaniem dla rodziców.
Krótka historia ukulele
- Szczegóły
Ukulele to mały, czterostrunowy instrument, który stał się symbolem hawajskiej muzyki i radosnego stylu życia. Od skromnych początków do popularności na całym świecie, ukulele przekroczyło granice kulturowe, zdobywając tym samym serca muzyków i melomanów na całym świecie. W niniejszym tekście przybliżymy pokrótce historię tego niezwykłego instrumentu.
Jak uczyć dziecko gry na pianinie, by się nie zraziło?
- Szczegóły
Gra na pianinie, podobnie zresztą jak na innych instrumentach, wymaga poświęceń i zaangażowania, ale w zamian przynosi wiele istotnych korzyści dla rozwoju dziecka. Muzyka wzbogaca – może brzmi to banalnie, ale prawdą jest, że znajomość zapisu nutowego i umiejętność przełożenia go na melodię to dla ucznia ogromny powód do dumy. Dzięki postępom w grze na pianinie dzieci zyskują wiarę we własne możliwości, łatwiej uczą się matematyki czy języków, a także kształtują swoją wrażliwość.
Jak zajęcia z rytmiki wpływają na rozwój dziecka?
- Szczegóły
Rytmika, jako technika wychowania muzycznego, łączy w sobie muzykę, śpiew, taniec, grę na instrumentach oraz improwizację muzyczną i ruchową. Zajęcia te służą nie tylko kształceniu dzieci w zakresie muzyki, wspierają także szeroko pojęty rozwój najmłodszych. Przede wszystkim zaspokajają one naturalną potrzebę ruchu, który często jest dominującym sposobem dziecięcej ekspresji. Podczas pierwszego kontaktu z muzyką, maluchy częściej reagują kiwaniem głową, kołysaniem się lub stukaniem jakimś przedmiotem, niż śpiewaniem czy grą na instrumencie. Rytmika uwrażliwia dzieci na doznania słuchowe, a także zachęca je do poszukiwania i rozwijania własnych naturalnych środków wyrazu.
Jak wyglądają początki nauki gry na skrzypcach?
- Szczegóły
Skrzypce są niezwykłym instrumentem smyczkowym o niepowtarzalnej barwie dźwięku. Dla wielu osób gra na nim jest niespełnionym marzeniem. Choć jest to faktycznie dość skomplikowany instrument, naukę gry na nim można rozpocząć w każdym wieku, nawet dziecięcym. Skrzypce zbudowane są z pudła rezonansowego, do którego przymocowana jest szyjka z podstrunnicą, zakończona komorą kołkową z główką, najczęściej w kształcie ślimaka. Cztery struny, napinane przy pomocy kołków, są podparte na mostku. Do wydobywania dźwięku służy smyczek.
Czego dzieci uczą się w trakcie zajęć wokalnych?
- Szczegóły
Nauka śpiewu dla dzieci jest niezwykle ważna. Tak jak w przypadku innych zajęć muzycznych w ten sposób kształtuje się słuch i poczucie rytmu, dodatkowo tutaj także ćwiczy się emisję głosu. Zajęcia wokalne muszą być prowadzone przez doświadczonego nauczyciela, ponieważ szkodliwe praktyki mogą zniszczyć głos. Jak wygląda nauka śpiewu najmłodszych?
W jakim wieku najlepiej rozpocząć naukę gry na gitarze?
- Szczegóły
Powszechnie wiadomo, że dzieci uczą się wszystkiego szybko, często o wiele szybciej niż dorośli. Szeroko rozumiana edukacja muzyczna ma pozytywny wpływ na ich ogólny rozwój, dlatego warto rozpocząć ją jak najwcześniej. Gra na niektórych instrumentach wymaga jednak posiadania warunków fizycznych, których kilkuletnie maluchy jeszcze nie mają. Gitara jest o tyle wdzięcznym instrumentem, że już poznanie kilku prostych chwytów pozwala na granie wielu znanych melodii. Dzięki temu dzieci chętnie uczestniczą w lekcjach i pogłębiają swoje umiejętności. Kiedy najlepiej rozpocząć naukę na tym instrumencie?